29.12.2017

Marii Skłodowskiej - Curie w Panteonie.

Od 8 listopada do 4 marca 2018 w paryskim Panteonie  możemy obejrzeć wystawę poświecona życiu i dorobkowi naukowemu Marii Skłodowskiej - Curie. 

Panteon


Z okazji 150- rocznicy urodzin polskiej noblistki zgrupowano ciekawa dokumentację, którą  podzielono na pięć rozdziałów tematycznych.Można prześledzić  wyjątkowa karierę Marii, dzięki znajdującym się na wystawie bogatym zbiorom archiwalnym, dokumentom z epoki i rzeczom osobistym. 
Maria Skłodowska oddala się całkowicie pracy. Za badania nad promieniotwórczością 
została wraz z mężem wyróżniona nagrodą Nobla z fizyki w 1903 r.


Nagła śmierć ukochanego męża.
Romans Marii z żonatym Paulem Langevin wywołał ogromny skandal nie tylko we Francji, ale i w USA, w Szwecji i w Wielkiej Brytanii. Tłum krzyczał pod jej oknami: « Precz z Cudzoziemką ! »

W 1906 r. przejęła po mężu katedrę na Sorbonie, stając się pierwszą kobietą profesorem. W 1911 r. otrzymała drugą  nagrodę Nobla tym razem w dziedzinie chemii. Stała się w ten sposób jedyną dwukrotną,  kobietą Noblistką . 

Po wybuchu pierwszej wojny światowej Maria Curii wykonywała zdjęcia rentgenowskie w samochodzie,  jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy.


Z córką Irena Joliot-Curie, która również otrzymała nagrodę Nobla  z chemii w 1935 r. 

Maria Skłodowskiej - Curie zmarła w 1934 r. , została pochowana na cmentarzy w Sceaux. W 1995 r. decyzją prezydenta Francji, Francois  Mitteranda,  przeniesiono uroczyście szczątki Noblistów do Panteonu.
I tym razem   Marii Skłodowskiej - Curie została  pierwsza kobietą, która spoczęła w Panteonie. 

Noblistka znana jest w Polsce jako Marii Skłodowskiej - Curie, a we Francji po prostu jako Maria Curie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz