06.12.2018

"Atelier des Lumières" w Paryż

                   

                       Nietypowa wystawa « Atelier des Lumières », w XI dzielnicy Paryża, cieszy się od kilku miesięcy dużym zainteresowaniem, codziennie ustawia się niekończąca kolejka osób zainteresowanych ekspozycją.  
Na powierzchni 3300 m2, w ogromnej  hali, w byłej odlewni wybudowanej w 1835 r na ścianach i na  podłodze, wyświetlane  są obrazy i sceny ze świata  mistrzów związanych z  Secesją. 

Za pomocą 140 rzutników obrazy ożywają, poruszają się w rytm muzyki Wagnera, Malhera, walców Straussa. Dekoracyjne płaszczyzny  powiększonych obrazów wiedeńskich malarzy wibrują, zmienią się w powolnym rytmie, dając wrażenie lekkość i  onirycznej krainy baśni.Zaprezentowane sa prace Gustawa Klimta, wyselekcjonowano obrazy  z jego złotego okresu: 

« Pocałunek », 
«  Adele Bloch Bauer », 
« Danaê ». 
G. Klimt, główny inicjator  dokonujących się przemian artystycznych  w Wiedniu wraz z innymi artystami założył Stowarzyszenie Secesji Wiedeńskiej. 
To okres  w którym  dekoracyjność przenika do sztuki, dominują  płynne, spirale formy i brak perspektywy.Wystawa Atelier des Lumières to rodzaj nowoczesnego 
obcowania ze sztuka, gdzie widz « porusza » się w obrazach Gustawa  Klimta, wchodzi w labirynty Fredensreicha Hundertwasser i ekspresyjne portrety Egona Schiele.  
Całość  zorganizowana została  w setna rocznice śmierci przedstawicielami wiedeńskiego modernizmu Gustaw  Klimta i  Egon Schiele. 


U tego pierwszego  odnajdziemy cech impresjonistyczne  i związane z symbolizmem, u drugiego widoczny jest indywidualny styl, inspirowany  w dużej mierze secesją. 
E. Schiele,  artysta wolny od akademickich ograniczeń,  o charakterystycznej ostrej kresce o płaskiej płaszczyźnie, z pewnością  jego prace wzbudzają silne, często sprzeczne emocje, ale nigdy nie pozostają widza obojętnego. Na wystawie przedstawione są  również dzieła  Fredensreicha Hundertwassera malarza, grafika  znanego przede wszystkim z realizacji budowlano-architektonicznych, których kompozycja ma wymiary symboliczne, gdzie dominuje brak symetrii, proste linie i regularności. 


W tym roku obchodzimy 90 urodziny tego artysty, którego twórczość uważana jest za kontynuację secesji wiedeńskiej. 
Wciągająca wystawa oferuje oryginalne spojrzenie na Klimta i jego następców poprzez inscenizacje portretów, pejzaży, aktów, kolorów, złoceń, które zrewolucjonizowały malarstwo wiedeńskie końca XIX wieku i podczas następnego stulecia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz